Początki gry na instrumentach klawiszowych – wybór instrumentu

Początki gry na instrumentach klawiszowych – wybór instrumentu

Wielu początkujących młodych muzyków marzy o szybkiej sławie i drogim profesjonalnym sprzęcie. Co w przypadku, kiedy zaczynamy przygodę z muzyką a nie mamy wystarczających środków finansowych na instrument ?

Dobór odpowiedniego instrumentu na początek to indywidualna sprawa młodego muzyka. Należy pamiętać, że to właśnie nasz pierwszy instrument będzie stanowić również inspirację oraz siłę napędową do nauki. Instrumenty klawiszowe nie należą do tanich rzeczy. Wybór stanowią instrumenty z ważoną klawiaturą, półważoną, 88 klawiszową, 73 klawiszową czy też 61 klawiszową. Faktem jest, że dobra do początków gry jest klawiatura półważona, która nie męczy mięśni ręki oraz jest łatwiejsza w graniu. Należy pamiętać, iż klawiatura ważona uczy grania mocno technicznego a gdy nauczymy się na niej grać dobrze technicznie, żadna inna klawiatura instrumentów klawiszowych nie będzie nam straszna. I jeszcze jedna sprawa … czy chcemy kupić pianino, syntezator czy też keyboard, ale o klasyfikacji instrumentów klawiszowych opowiem w kolejnych artykułach. W tym miejscu pamiętajmy, że brzmienie instrumentu jest bardzo ważne, ponieważ staje się również naszą siła napędową oraz inspiracją. Nie musimy iść do sklepu muzycznego i kupować sprzętu za kilka czy kilkanaście tysięcy. Jeżeli mamy kogoś znajomego, który zna się na instrumentach klawiszowych, poprośmy go o pomoc, ponieważ używany sprzęt na początek jest lepszym rozwiązaniem niż nowy, a niejednokrotnie brzmi lepiej niż świeżo wyjęty z kartonu, a przy tym kilkaset czy kilkanaście tysięcy złotych zostaje w naszej kieszeni.

Pamiętajmy, że zakup pierwszego instrumentu to wielka sprawa w życiu początkującego muzyka.

Niech nasz pierwszy sprzęt wyznacza nam drogę rozwoju muzycznego w jakim chcemy iść oraz sprawia, że muzyka będzie sprawiała tylko radość w naszym życiu.

Tomasz Bartoszewski