Nauka gry na gitarze – początki

Nauka gry na gitarze – początki

Od czego zacząć naukę gry na gitarze? Większość młodych gitarzystów zaczyna naukę od ściągania ze słuchu ulubionych zagrywek (tzw. riffów). Niestety często jest to droga donikąd. Błędy techniczne popełniane na tym etapie potrafią zakorzenić się na długie lata. Przykładem może być tu nieumiejętność naprzemiennego kostkowania (prawa ręka), używania odpowiednich palcowań (lewa ręka), lub nietrzymanie time’u.

Antidotum na powyższe dolegliwości, będzie znalezienie dobrych materiałów do nauki, lub/i skorzystanie z wiedzy i doświadczenia nauczyciela. O pierwsze pozornie nie powinno być trudno. Ciężko jednak oddzielić ziarno świetnych gitarowych szkół od plew zalewającego rynek słabego materiału szkoleniowego. Szczególnie kiedy się nie zna żadnych znaczących tytułów. Kupno metronomu również niewiele da jeśli nie wiemy co i jak z nim ćwiczyć. Dlatego pójście do nauczyciela może być kluczowe dla rozwoju umiejętności gry na gitarze. Większość wydawnictw do nauki gry na gitarze oprócz zapisu nutowego prezentuje zapis w postaci tabulatury. Po latach korzystania z tego typu materiałów okazuje się, że odczytanie zapisu nutowego pozbawionego tabulatury staje się praktycznie niemożliwe.

Metoda, którą uczę pozwala na bardzo szybkie opanowanie umiejętności czytania zapisu nutowego.

Po co nam zapis nutowy? Po pierwsze nie jesteśmy w stanie zapamiętać wszystkiego co usłyszymy, lub zagramy. Łatwiej jest więc sięgać do materiałów, które mamy spisane. Po drugie pozornie łatwy do zagrania ze słuchu riff gitarowy, często okazuje się mieć masę dodatkowych dźwięków i niuansów, które obnaża dopiero dobrze wykonana transkrypcja do zapisu nutowego.

Posiadając umiejętność czytania zapisu nutowego możesz sięgać po światowej klasy materiały.

 

Łukasz Fojtar